"BELEDİYE ÇALIŞIYOR MUT DEĞİŞİYOR"

GALER?

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Kurumsal

Kurumsal

Tarih 22 Aral?k 2009, 11:38 Editör MS

Mut Belediyesi'nin Tarihi...

Mut Kazası, 16. yüzyılın ilk yarısında Mut ve Silifke nahiyelerinden meydana gelmiş; Silifke Nahiyesi'nin 1555 yılında ayrılıp kaza olarak teşkilatlanmasıyla sınırları küçülmüştür. 1584 yılında ise Sinanlı Köyü ile birlikte 48 köyün "Sinanlı Kazası" olarak ayrılmasıyla kaza sınırlarındaki bu küçülme devam etmiştir.
1594-95'te de Sarıkavak kaza olmuştur. 1585'te Mut Kazası'ndan ayrılan Zeyne Köyü de kaza olarak teşkilatlandırılmıştır.

Bugünkü anlamda idari bir birim olarak kazaların oluşturulması 1842 yılında olmuş, kazalar, kaza müdürleri marifetiyle idare edilmiştir. Kaza müdürlüğünün oluşturulmasını takip eden yıllarda Mut'a müdür tayin edilmiş ve kazanın ilk müdürü olan Mehmet Bey'in 1845 yılından daha önce görevde olduğu anlaşılmaktadır.
Osmanlı Devleti idaresinde 1864 yılında yayımlanan Vilayet Nizamnamesi ile kaza müdürlüğü kaldırılarak, kazalar kaymakamlarla, yeni kurulan nahiyeler de nahiye müdürleriyle idare edilmeye başlanmıştır. Livanın alt yönetim birimi olan kazalara 1864 Vilayet Nizamnamesi'yle yönetici olarak kaymakam tayin edilmeye başlanmıştır.
1873 yılı Adana Vilayet Salnamesi'ne göre Mut'un ilk kaymakamı Halil Bey'dir.
Mut Belediyesi, Mersin İli'nin en eski belediyelerinden biridir.
Kurulduğu yıl ile ilgili tartışmalar bulunmaktadır. Ansiklopedik kaynaklara dayanılarak belediye logolarında 1869 tarihi kullanılmaktadır. Bununla birlikte bazı kaynaklarda 1876 yılında kurulmuş olabileceği belirtilmektedir.

Bu haber 6599 defa okunmuþtur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KURUMSAL

  • Bu kategoriye henüz haber eklenmedi.

TARİHİ ESERLER

İLETİSİM

e-belediye

ÜYELİKLER

TÜRKİYE BELEDİYER BİRLİĞİ

Kurumsal e-posta

MUT KAYMAKAMLIĞI
BİLGİ EDİNME

CİMER


Mut Belediyesi Kurumsal İnternet Sitesi - Copyrights © 2009
RSS Kaynağı | Uygulama:Murat SÖZERİ

Altyapý: MyDesign Haber Sistemi