MUT HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0324 774 2727 (Pbx)

Bizden Haberler

Mut Belediyesi | Resmi İnternet Sitesi

1300 YILLIK ZEYTİN ANIT AĞACI’NDA HASAD BAŞLADI

- +

ANIT AĞACIN ZEYTİNYAĞI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A HEDİYE EDİLECEK

 

Zeytin Hasat Şenlikleri Haydar Mahallemizdeki 1300 yıllık Anıt Ağaçtan gerçekleşen hasatla başladı. Etkinlikte Mut’un öne çıkan değerlerinin Organik Zeytini ve sağlığın merkezi olduğu vurgulandı. Bereketli bir zeytin sezonu ve sağlıklı günler temennisiyle, dualarla başlayan hasat şenlikleri pandemi kurallarına uygun bir şekilde sosyal mesafe ve maskeye dikkat edilerek gerçekleşti.

Etkinlikte ilk olarak Mut Tarım ve Orman İlçe Müdürü Ekrem BAYIR bilgi verdi. BAYIR, “1300 yıllık anıt ağacımızdan zeytin hasadı için bir araya geldik. Anıt ağacımızdaki zeytin yerel bir tür olan çöp aşıdır. Küçük bir kolu da delice kökenli olarak yaşamını sürdürmektedir. 2020 yılı hasadımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hüseyin Özgür YALÇIN; “1300 senedir zeytin veren ağacımızın, bir 1300 sene daha zeytin vermesini temenni ediyorum. Zeytin hem barışın simgesi hem de sağlığın kaynağı. Mut ilçemizde hasadımızın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Mut Kaymakamı Muammer KÖKEN; “Sağlık zeytinden, zeytin Mut’tan. Herkes sağlığını düşünerek pandemi döneminde özellikle Zeytin tüketsin. Çünkü sağlığın en önemli bileşenleri zeytinde bulunuyor. Zeytin ve zeytinyağı anne sütüne eş değer nitelikle ve önleyici sağlık bileşenleri açısından çok faydaları var” diyerek sağlık açısından zeytinin önemine vurgu yaptı.

Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet ATASOY, hasadını gerçekleştirdiği anıt zeytin ağacında, “1300 yıllık Anıt Ağaç, Zeytin yetiştiriciliğinde Mut’un ne kadar elverişli olduğunu göstermektedir. Akdeniz Bölgesi’nde 1300 yıllık bir ağacın olması belgesel niteliğinde incelenip değerlendirilecektir. Mut için çok önemli bir değer” diyerek maki ikliminde öne çıkan bir üretim olduğunun altını çizdi.

Mut Belediye Başkanı Volkan ŞEKER konuşmasında; “Zeytin hasat şenliğimizde sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyuz. Zeytin tarihiyle beraber Mut açısından çok önemli bir yere sahip. Kalitesi ve temizliği ile Mut zeytini ve zeytinyağı herkes tarafından bilinmektedir. Sağlığın kaynağı zeytin sezonumuzun hayırlı ve bereketli geçmesini diliyorum” dedi.

Ak Parti Mut İlçe Başkanı Soner SOLAK, 1300 yıllık anıt ağaçtan hasat edilen zeytinlerin yağını Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a götüreceklerini belirterek, “1300 yıllık bir ağacımız var. İklimsel avantajlarımızın olması sebebiyle dört mevsimi hem yaşıyor hem de üretim gerçekleştiriyoruz. Zeytin katma değer olarak ilçemizde öne çıkıyor. Allah’ım Anıt ağacımıza verdiği ömür gibi devletimize de uzun ömürler versin. Geçen seneki hasadımızın yağını Sayın Cumhurbaşkanımıza götürmüştük. Bu yıl yine götürmek nasip olur inşallah” dedi.

Çortak ve Kurtuluş Mahallelerimizde Zeytin Anıt Ağacı çalışmaları devam ettiğini kaydeden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Tabiat Varlıkları Koruma Şube Müdürü Zübeyir GÜVEL; “Doğu Akdeniz Ormancılık Araştırma Müdürlüğü tarafından yaş tespiti çalışmaları yapılmakta. Tabiat Varlıkları Araştırma Komisyonunun incelemeleri neticesinde Bakanlık onayı ile birlikte tescilleri tamam  lanacak” diyerek Mut ilçemizdeki zeytin potansiyelinin ne denli köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirtti.

Mut ilçesi Haydar Mahallesi’nde bulunan 1300 yıllık Zeytin Anıt Ağacından yapılan Zeytin Hasadı etkinliğine, Mut Tarım ve Orman İlçe Müdürü Ekrem BAYIR, Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hüseyin Özgür YALÇIN, Tabiat Varlıkları Koruma Mersin Şube Müdürü Zübeyir GÜVEL, Mut Kaymakamı Muammer KÖKEN, Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet ATASOY, Mut Belediye Başkanı Volkan ŞEKER, Ak Parti Mut İlçe Başkanı Soner SOLAK, Mut Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mustafa EVREN, Mut Esnaflar Odası Başkanı Yusuf KÖĞCE, Mut Ziraat Odası Başkanı Hıdır KAR, Mut Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gürsel AYDIN, Mut Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ali Osman ÇELİK, Mut İlçe Müftüsü Mustafa ÖZTÜRK katıldı.

 

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.