MUT HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0324 774 2727 (Pbx)

Mut Zeytini

- +

“Sağlık zeytinden zeytin Mut’tan”

Toros dağlarına sırtını yaslayan, yüzü denize bakan Mut, dünyada zeytin hasadının en erken yapıldığı bölge konumundadır.
Hem karasal iklim hem de Akdeniz ikliminin özelliklerine sahiptir. Bu da yetişen tarım ürünlerinin çeşitliliğini ve aromasını olumlu yönde etkilemektedir.  Bölgede üretilen zeytinden elde edilen zeytin yağındaki asit oranı ise sıfıra yakın olmaktadır. Zeytinin ağırlıklı olarak bulunduğu Ege Bölgesi’yle Mut’un ters dönemde olması nedeniyle Ege’de ürünün az olduğu yıllarda Mut’ta çok ürün olmaktadır.
Mut’ta; Kültür Bakanlığı, Adana Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından tescil edilmiş bin 300 yaşında Anıt Zeytin Ağacı bulunmaktadır. Anıt zeytin ağacı, zeytinin ana vatanının Mut İlçesi olduğunu kanıtlar niteliktedir. Bölgede birçok tarım ürününün yetişmesini sağlayan iklim ve toprak özelliği, zeytin için en uygun ortamı sunmaktadır. İklim özellikleri sayesinde başta zeytin sineği olmak üzere, zeytine zarar verebilecek tüm etkenler mikro klima özellik sayesinde doğal olarak ortadan kalkmaktadır. Böylece zeytin yetiştiriciliğinde zirai ilaç kullanımına da gerek kalmamaktadır. Bu sayede ilçede yüzde 100 doğal zeytin ve zeytinyağı üretimi yapılmaktadır. Her geçen yıl artan zeytin alanları, modern yetiştirme tekniklerinin uygulamaya konulmasıyla, gelecekte Mut’u, Türkiye’nin en çok ve en kaliteli zeytin yetiştiriciliği yapılan bölgesi konumuna getirecektir.
Bu güne kadarki zeytin ağacı varlığı yaklaşık 12 milyon adettir. Ayrıca Mut İlçesi tek başına Türkiye’nin zeytinyağı üretiminin yüzde 10 ile 13’lük bölümünü karşılamaktadır. Toplam 700 bin dekarlık tarım arazisinin yaklaşık 275 bin dekarında zeytin üretimi gerçekleştirilen Mut’ta, 17 zeytinyağı fabrikası bulunuyor.
Mut Belediyesi tarafından ilki 17 Ekim 2005 tarihinde (Zeytincilik Sempozyumu) gerçekleştirilen Mut Zeytin ve Zeytinyağı Sempozyumu’nu düzenleniyor.
Mut Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Mut zeytini ve zeytinyağını tanıtmak amacıyla Mutlu reklamcı Hasan Gezer tarafından bulunan “Sağlık Zeytinden Zeytin Mut’tan” sloganı tescil ettirildi. Yine Mut Ticaret ve Sanayi Odası tarafından “Mut Zeytinyağı Coğrafi İşaret” tescili yaptırıldı.